Jak uśmierzyć ból zęba?

Jak uśmierzyć ból zęba?

0 594

Ból zęba lub tkanek go otaczających jest bardzo częstą dolegliwością, zwłaszcza u osób zaniedbujących higienę jamy ustnej. Jest to rodzaj bólu, który bywa niezwykle dokuczliwy. Każdy kogo choć raz w życiu bolał ząb, wie iż ból ten przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu człowieka. Czym można uśmierzyć ból zęba?

Bóle zębów są wynikiem podrażnienia zakończeń bólowych znajdujących się w zębie. Ból zęba, oprócz samych zębów, może również obejmować całą szczękę, dlatego też często odnosimy wrażenie, że boli nas także inne miejsce na mapie głowy – np ucho. Ból może przybierać różne nasilenie – czasami odczuwalny jest tylko niewielki dyskomfort, czasami odczuwamy nieznośny, uciążliwy – tępy ból.

Ból zęba może być ciągły lub występować tylko pod wpływem podrażnienia  (np. zmiana temperatury, słodkie potrawy, żucie, szczotkowanie).

90 % przypadków bólów zęba spowodowanych jest próchnicą oraz związanym z nią zapaleniem miazgi zęba. Do bólów zęba zaliczamy też ból występujący po chirurgicznym usunięciu korzenia zęba (tzw. resekcja).

Próchnica rozwija się wskutek uszkodzenia szkliwa zęba przez produkty metabolizmu licznych bakterii bytujących w naszej jamie ustnej. Zmiany stopniowo szerzą się do głębszej warstwy, czyli zębiny. Konsekwencją nieleczonej próchnicy jest zapalenie miazgi zęba. W początkowym stadium ból może być prowokowany przez zimne napoje lub słodki smak w trakcie jedzenia i picia. Dodatkowo, możemy odczuwać ból przy nagryzaniu.

Próchnica zęba

Dolegliwość może także przybierać na sile wieczorem lub w nocy, kiedy znajdujemy się w pozycji leżącej – ból będzie miał charakter tępy i tętniący. Gdy dochodzi do obumarcia zapalnie zmienionej miazgi, ból ustępuje, ale ząb nadal bardzo silnie reaguje na bodźce mechaniczne (żucie, ostukiwanie twardym przedmiotem), może także zmienić barwę (przebarwienie).

Jak uśmierzyć ból domowymi sposobami?

Oczywiście najlepszym sposobem jest wizyta u lekarza stomatologa. Jednak jeśli nie ma w pobliżu żadnego lekarza, a ból zęba nie daje nam żyć, można jemu zaradzić na kilka sposobów.

O to kilka z nich:

Na ból zęba szczególnie polecane są goździki, które działają znieczulająco i antyseptycznie. Rozgniecionego w moździerzu goździka można przyłożyć do bolącego zęba bądź zwyczajnie go przegryźć. Bolące miejsce można również posmarować olejkiem goździkowym dostępnym w aptece. Pomocny okaże się również czosnek, w którego składzie znajdują się fitoncydy, czyli substancje lotne o właściwościach antybakteryjnych. Wystarczy rozkroić obrany ząbek czosnku i przyłożyć do bolącego miejsca, bądź żuć go przez około 10 minut. Zbliżone właściwości do czosnku ma także cebula.

Innym zielem o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych jest szałwia. Jej liście zawierają olejki eteryczne (m.in. kamforę), flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, duże ilości witaminy B1, a ponadto PP, A i C, a więc składniki które pomogą skutecznie uporać się z bolącym zębem. Z szałwii przygotowujemy napar, zalewając łyżkę suszonych ziół szklanką wrzątku i przez 15 min zaparzamy pod przykryciem. Gdy napar ostygnie, należy przepłukać nim usta.

Usta można również przepłukać schłodzonym alkoholem, który ma właściwości przeciwbólowe i odkażające. Nie należy jednak go połykać. Inną możliwością jest przyłożenie do bolącego miejsca wacika nasączonego alkoholem. Podobne właściwości dezynfekujące i uśmierzające posiada jodyna. Należy stosować ją miejscowo, przykładając do bolącego miejsca wacik nasączony niewielką roztworu aż do czasu, gdy dolegliwości ustąpią.

Lekiem o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym jest aspiryna, którą można wykorzystać na wiele sposobów w celu uśmierzenia bólu zęba: tradycyjnie połknąć lub rozpuścić w wodzie i wykorzystać do okładu zęba bądź płukanki ust. Można ją również rozkruszyć i proszkiem obłożyć bolące miejsce.

 

NO COMMENTS

Leave a Reply